Pracownia HORYZONTY w sytuacji Covid-19

Od dnia 1 czerwca 2020 r. terapeuci w Pracowni HORYZONTY wracają do pracy w kontakcie bezpośrednim z pacjentami.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dot. środków ostrożności.

Ludzie się zmieniają, gdy są gotowi przyjąć odpowiedzialność za swoje życie,
swoje decyzje, swoje zachowanie. Postanawiają stać się inni.
Jeffrey Kottler

Życie wymaga od ciebie jedynie tej siły, jaką posiadasz.
Możliwy jest tylko jeden wyczyn: nie uciec.
Dag Hammarskjold

Jeżeli nie będziesz kochał, twoje życie przemknie niezauważenie
Terrence Malick

Mój rozwój zależy wyłącznie od tego, co wybieram,
a co odrzucam w życiu. Ziarna mojego przyszłego życia są we mnie.
Liv Ullman

Obym rozumiał innych ludzi, inne języki, inne cierpienia
Zbigniew Herbert

Nasze postępowanie może posłużyć za scenariusz życia pięknego
i przepełnionego sensem lub rozpaczliwego i naznaczonego cierpieniem

Jon Frederickson

Treningi

Warsztat ISTDP dla psychoterapeutów „Praca z pacjentem zidentyfikowanym z patologicznym superego na poziomie borderline w modelu Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP)”.

(Szkolenie odbywa się na platformie Zoom)

Osoby zidentyfikowane z agresywnymi opiekunami na poziomie borderline nie potrafią spojrzeć na siebie współczującymi, troskliwymi oczami. Nie mają dostępu do swojej zdrowej części, która łaknie miłości, ponieważ w procesie rozwoju, aby utrzymać więź z krzywdzącymi opiekunami, przejęli nadużywający sposób traktowania ich za własny.
W terapii, aby dokonać rozdzielenia ego tych pacjentów od destrukcyjnej instancji nadrzędnej, tj. systemu obron, który nazywamy patologicznym superego i umożliwić im doświadczenie uczuć i impulsów związanych z przeżyciami z przeszłości, potrzebujemy traktować ich w szczególny sposób i stosować wybrane narzędzia.
10 marca 2023 r. HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP zaprasza psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów, i osoby pracujące w obszarze pomocy psychologicznej na 7-godzinny warsztat, podczas którego będziemy zajmować się tym, w jaki sposób budować przymierze terapeutyczne, integrować psychikę oraz umożliwiać separację ego od destrukcyjnej części superego u pacjentów zlanych ze swoim patologicznym superego.

Podczas warsztatu:

 1. omówimy specyfikę identyfikacji z patologicznym superego na poziomie borderline – prawy kraniec spektrum nerwicy strukturalnej wg H. Davanloo.
 2. będziemy ćwiczyć wykorzystywanie takich narzędzi jak odzwierciedlanie patologicznego superego, pokazywać, w jaki sposób „integrować psychikę", która rządzi się mechanizmami opartymi na rozszczepieniu, aby pacjent uzyskał możliwość bezpiecznego oglądania swojej destrukcyjnej części.
 3. omówimy „format stopniowany" w pracy z pacjentami borderline.
 4. będziemy uczyć się wykorzystywać przeciwprzeniesienie w pracy z patologicznym superego pacjenta.

Warsztat jest zaplanowany jako odrębna całość i uczestnicy otrzymają po jego zakończeniu zaświadczenie o uczestnictwie. Adresujemy go do profesjonalistów, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP.
Jest to ostatni w tym cyklu warsztatów „Wprowadzenie do ISTDP". Praca warsztatowa będzie polegała na praktycznym ćwiczeniu na bieżąco nabywanych umiejętności, w postaci scenek (role plays), przy aktywnym uczestnictwie prowadzących.
Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztacie powinny mieć już doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i/lub klinicznej.
Ilość uczestników: maks. 10 osób.

Data: 10 marca 2023 r., godz. 12-19
Miejsce: Platforma Zoom (link zostanie wysłany)

Prowadząca:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psycholog, psychoterapeutka ISTDP, absolwentka akredytowanego przez IEDTA szkolenia nauczycielskiego w nurcie ISTDP, pod kierunkiem Josette ten-Have de-Labije (Berlin), certyfikowana przez EAP, obecnie w szkoleniu trenerskim pod kierunkiem Jona Fredericksona.


Koszt szkolenia: 450 zł, płatne w dwóch ratach po 225 zł.
1. rata - 225 zł płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia,
2. rata - 225 zł płatne na 7 dni przed rozpoczęciem warsztatu (ostateczna data wpłaty drugiej raty to 3 marca).

Wpłata na konto nr: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001 z dopiskiem: „Warsztat: borderline, Imię, Nazwisko".

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajdują się tu.

Dzięki szkoleniu:
Dowiesz się – na czym polega specyfika identyfikacji patologicznego superego na poziomie borderline.

Poszerzysz – wiedzę i zdobędziesz praktyczne umiejętności, w jaki sposób pomóc pacjentowi zlanemu z jego superego bezpiecznie reflektować na temat jego destrukcyjnej części i zmierzać w kierunku separacji ego,
a także doświadczysz tego, jak przeciwprzeniesienie terapeuty może „współpracować" z wrogim superego pacjenta, i jak temu przeciwdziałać w terapii.

Zgłoszenia można również kierować na kontakt:
a.dawidziuk.leczycka@istdp-terapia.pl lub
tel. 790-200-724
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy wkrótce na: www.istdp-terapia.pl w zakładce Treningi.
Zapraszamy!

Precore

To trzydniowe zajęcia warsztatowe, zapoznające z podstawowymi pojęciami w ISTDP i sposobem rozumienia problematyki pacjenta w tym nurcie pracy psychodynamicznej. Są one dedykowane psychoterapeutom, psychologom i innym specjalistom w dziedzinie zdrowia psychicznego, jak również adeptom, którzy chcieliby zapoznać się z podstawowymi pojęciami i sposobem rozumienia trudności pacjenta w nurcie ISTDP.
Precore stanowi osobną całość i można wziąć w nim udział niezależnie od chęci zakwalifikowania się do szkolenia Core Training.

Co zawiera?

W czasie 3 dni będziemy się uczyć rozumienia m.in. następujących zagadnień:

 • czym jest wewnętrzny emocjonalny problem pacjenta, na którym koncentrujemy się razem z nim w terapii.
 • w jaki sposób rysować ten problem w oparciu o trójkąt konfliktu (od uczuć i potrzeb, poprzez doświadczenie lęku w ciele, aż do mechanizmów obronnych, objawów i symptomów, które są zgłaszane w terapii).
 • jak normalizować lęk w ciele.
 • jak wyglądają kolejne kroki w Centralnej Dynamicznej Sekwencji, czyli w jaki sposób, krok po kroku, pomagać pacjentowi zmierzać w bezpieczny i skuteczny sposób do jego ukrytych uczuć, pragnień i potrzeb, koncentrując się na wewnętrznym problemie emocjonalnym.

Jak będziemy pracować?

Treści merytoryczne będą ilustrowane scenariuszami, pochodzącymi z prawdziwych sesji. Będziemy je wykorzystywać w trakcie tzw. role plays, przy aktywnym udziale prowadzących.
Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka i Martyna Goryniak.

Termin: 28-30 marca 2023.

Miejsce: Pracownia Horyzonty. Ilość miejsc: maks. 10 osób. W przypadku zgłoszenia się większej ilości chętnych, zostanie zorganizowany następny warsztat.

Płatności:

1200 zł (płatne najpóźniej do 20 marca. br.)
Uwaga! W przypadku zapisu do 15.02.2023 obowiązuje cena promocyjna - 950 zł. Aby zagwarantować sobie miejsce na szkoleniu, należy wpłacić zaliczkę w wysokości 50% w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia.

Zniżki:

 1. Osoby pracujące na pełen etat w państwowej służbie zdrowia lub w resorcie edukacji -10%
 2. Osoby, które wzięły udział w co najmniej 4 warsztatach z cyklu: „Podstawy ISTDP dla psychoterapeutów" prowadzonych w Pracowni Psychoterapii i Treningu ISTDP Horyzonty – 10%.

Zniżki nie sumują się.

Zapraszamy do wzięcia udziału!

Core Training 2023-2026 - druga edycja całościowego szkolenia, przygotowującego do prowadzenia psychoterapii metodą ISTDP – Intensive Short-Therm Dynamic Psychotherapy)

Core Training 2.

 

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić psychoterapeutów, zainteresowanych podejściem ISTDP, na drugą edycję szkolenia Core Training, prowadzonego w modelu klasycznym tego nurtu, który został wyznaczony przez Habiba Davanloo i Davida Malana, a obecnie jest kontynuowany m.in. przez Jona Fredericksona, Allana Abbassa, Patricię Couglin i Joela Towna.

 

 

Dzięki temu szkoleniu:

 • poszerzycie Państwo swoją wiedzę i myślenie kliniczne, co pozwala głębiej zrozumieć dynamikę problemu pacjenta,
 • zdobędziecie wiele praktycznych narzędzi i technik gotowych do wykorzystania w pracy z Waszymi pacjentami,
 • zwiększycie skuteczność i tempo leczenia,
 • rozwinięcie zarówno Wasze kompetencje jak i swoje osobiste zasoby.

Poniżej znajdziecie Państwo wszystkie najważniejsze informacje na temat tego szkolenia. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z prowadzącymi- Anną Dawidziuk-Lęczycką (501-310-119) lub Martyną Goryniak (512-549-000).

Czym jest Core Training?

Core Training jest trzyletnim, zaawansowanym, całościowym szkoleniem, dedykowanym praktykującym terapeutom, którzy chcą rozpocząć swoją pracę w nurcie ISTDP. Ten nurt jest nowoczesną formą pracy psychoterapeutycznej, opartą o założenia teorii więzi oraz relacji z obiektem. Skoncentrowany jest na pracy z nieświadomymi przyczynami trudności naszych pacjentów i pozwala w sposób skuteczny i bezpieczny dotrzeć do ich nieświadomych uczuć, pragnień i wspomnień, otwierając przed nimi nowe możliwości.

Co zawiera szkolenie?

 • diagnozę pacjenta w ujęciu ISTDP,
 • teorię psychopatologii w tym ujęciu,
 • techniki terapeutyczne odpowiednie do pracy z różnymi grupami pacjentów,
 • praktyczne ćwiczenie na bieżąco nabywanych umiejętności poprzez odgrywanie scenek (role plays).
 • superwizję pracy terapeutycznej uczestników - (największa ilość godzin).

Czemu będzie poświęcona praca na poszczególnych etapach szkolenia?

 • pierwszy rok - wprowadzenie do ISTDP: podstawowe pojęcia
 • drugi rok- praca z pacjentem kruchym
 • trzeci rok- praca z pacjentem z wysokim poziomem oporu

Każdy moduł będzie poświęcony innemu zagadnieniu. Przed każdym z nich studenci otrzymają komplet materiałów teoretycznych oraz ćwiczenia, które następnie będziemy praktycznie opanowywali podczas zajęć. Pozwala to na przyswojenie wiedzy teoretycznej, a także rozwija konkretne kompetencje i umiejętności niezbędne w pracy z pacjentem. W toku każdego modułu będziemy także wspólnie uczyć się, korzystając z filmów nagranych podczas sesji, gdzie na bieżącym materiale będziemy uczyć się diagnozować i interweniować.
Podczas zajęć w pierwszym roku nauczymy się, jak określać trójkąt konfliktu pacjenta, jak regulować jego lęk, a przede wszystkim jak skutecznej utrzymywać koncentrację na problemie i wywierać presję.

Informacja o prowadzących:

dr Martyna Goryniak. Jest psychoterapeutką certyfikowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Ukończyła Studium Psychoterapii i Terapii Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończyła trzyletnie międzynarodowe szkolenie z zakresu Intensywnej Psychoterapii Krótkoterminowej (ISTDP) pod kierunkiem Jona Fredericksona i Josette ten Have-de Labije. Superwizuje się w grupach Jona Fredericksona i Allana Abbassa. Prowadzi terapię indywidualną w podejściu ISTDP i psychodynamicznym oraz psychoterapię grupową, a także warsztaty i treningi. Jest certyfikowanym trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Obecnie kończy szkolenie trenerskie i superwizorskie pod kierunkiem Jona Fredericksona.

Anna Dawidziuk-Łęczycka. Jest psychologiem, psychoterapeutką certyfikowaną przez EAP i nauczycielką ISTDP, cerytfikowaną przez IEDTA. Ukończyła Studium Psychoterapii i Terapii Rodzin przy Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, a następnie pierwsze w Polsce całościowe szkolenie z zakresu ISTDP, z udziałem Jona Fredericksona, Allana Abbassa, Roberta Neborsky'ego i Patricii Coughlin, oraz 3-letni kurs nauczycielski tą metodą pod kierunkiem Josette ten Have-de Labije. Jest autorką cyklu pt. „Podstawy ISTDP dla psychoterapeutów", prowadzonego w formie warsztatów w Pracowni Horyzonty. Przez ponad 10 lat łączyła praktykę prywatną z pracą kliniczną w Mazowieckiem Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie w Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic i Zaburzeń Osobowości. Członkini Sekcji ISTDP przy PSIP. Superwizuje się w grupach zaawansowanych Jona Fredericksona i Allana Abbassa. Prowadzi terapię indywidualną ISTDP, oraz grupową.
Obecnie jest na ostatnim roku szkolenia trenerskiego i superwizorskiego pod kierunkiem Jona Fredericksona.

Organizacja szkolenia:

Miejsce: Horyzonty Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP. Warszawa (Saska Kępa).

Ilość miejsc: Grupa będzie składała się z maksymalnie 8 osób, aby uczestnicy mieli zapewnioną odpowiednio dużą ilość czasu i komfort nauki.
Certyfikat: Zakończenie szkolenia potwierdza uzyskanie Certyfikatu Washington Institute, które upoważnia do pracy w podejściu ISTDP.
Terminy zajęć/struktura szkolenia:

Precore:

Rozpoczęcie kursu poprzedza PRECORE, czyli trzydniowe zajęcia warsztatowe, wprowadzające podstawowe pojęcia i sposób rozumienia pacjenta w ISTDP.

Cena Precoru – 1200 zł, jest wliczona w koszty Core Trainingu dla wszystkich osób, które podejmą naukę w ramach Coru.
Termin najbliższego Precoru: 28-30.03.23.
Uwaga! W przypadku zapisu do 15.02.2023 obowiązuje cena promocyjna - 950 zł. Aby zagwarantować sobie miejsce na szkoleniu, należy wpłacić zaliczkę w wysokości 50% w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia.

Standardy IEDTA

Organizacja szkolenia CORE TRAINING 2023-2026 spełnia wymogi merytoryczne i ramowe wyznaczone przez IEDTA (International Experiential Dynamic Therapy Association) https://iedta.net/.
Każdy rok szkolenia obejmie sesję wiosenno-letnią (2 moduły) i jesienno-zimową (2 moduły).
Łącznie jest to 36 dni szkoleniowych. W każdym roku odbędą się cztery trzydniowe zjazdy, tj.
24 godziny podczas jednego zjazdu, czyli 288 godzin zegarowych podczas całego kursu (należy odjąć godzinny lunch każdego dnia).

 • Moduł pierwszy - 24-26 października 2023
 • Moduł drugi - styczeń 2024
 • Moduł trzeci - kwiecień 2024
 • Moduł czwarty - czerwiec 2024

Następne moduły:

 • Moduły 5.- 8. - październik 2024 – czerwiec 2025
 • Moduły 9.-12. - październik 2025 – czerwiec 2026.

Płatności:

Koszt całości szkolenia wynosi 32.000 zł
Zaliczka: 2000 zł (jest częścią całej sumy).
Płatności będą rozłożone na 30 rat (płatnych przez kolejnych 30 miesięcy począwszy od października 2023 r.). Rata będzie płatna do 10. dnia każdego miesiąca).

Zniżki:

 1. Osoby pracujące na pełen etat w państwowej służbie zdrowia lub w resorcie edukacji -10%
 2. Osoby, które wzięły udział w co najmniej 4 warsztatach z cyklu: „Podstawy ISTDP dla psychoterapeutów" prowadzonych w Pracowni Psychoterapii i Treningu ISTDP Horyzonty – 10%.

Zniżki nie sumują się.

Warunki uczestnictwa w szkoleniu:

Szkolenie jest przeznaczone dla praktykujących psychoterapeutów, którzy odbyli podstawowe całościowe szkolenie w jednym z 5 obowiązujących w Polsce nurtów: psychodynamicznym/psychoanalitycznym, humanistyczno-egzystencjalnym, behawioralno-poznawczym, systemowym oraz integracyjnym. Dodatkowym atutem jest udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach z obszaru ISTDP, a także doświadczenie terapii własnej w tym nurcie.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z nami, a także o wypełnienie formularza on-line, który znajduje się poniżej.
Formularz można pobrać także stąd: formularz

Kontakt do nas:

Anna Dawidziuk-Łęczycka: 790 200 724
Martyna Goryniak: 512 549 000
mail: horyzonty@istdp-terapia.pl
www.istdp-terapia.pl

Serdecznie zapraszamy!

Nasi studenci o szkoleniu:


"To wartościowe szkolenie – posiadające bardzo dobrą strukturę, pozwalające uczyć się krok po kroku coraz trudniejszych kwestii, pomocnych w pracy z pacjentami. Ania i Martyna pomagają precyzyjnie i merytorycznie zgłębiać tajniki ISTDP, jednocześnie łącząc to z troską o indywidualny rozwój studenta i uważność na całą grupę. Core Training w Horyzontach to więcej niż szkolenie psychoterapeutyczne, to intensywna nauka połączona z odkrywaniem swoich mechanizmów, z "zaglądaniem" do nieświadomości i uczeniem traktowania siebie z coraz większym zrozumieniem. Oczywiście nie ma metody idealnej, ani idealnych szkół, ale te 3 lata to czas wielopoziomowego rozwoju. Polecam!"

Katarzyna   

Nie spodziewałem się, że to szkolenie wpłynie na moją uważność na samego siebie i na osobę klienta. Martyna i Anna z ogromną uwagą i empatią prowadziły kolejne spotkania, z dużą precyzją odnosząc się do najdrobniejszych aspektów prezentowanej terapii. Atmosfera na zjazdach sprzyjała szczeremu dzieleniu się doświadczeniami."

Jacek Helman  

Pre Core i Core Training ISTDP zostały przygotowane bardzo starannie. Otrzymałam materiały do każdego modułu oraz informacje o literaturze. Treści dotyczące kolejnych modułów są ułożone w sposób, pozwalający na płyny i stopniowy rozwój umiejętności pracy z pacjentami i zrozumienie tej techniki. Nowy sposób odbierania pacjenta daje mi poczucie bezpieczeństwa w pracy terapeutycznej. Anna Dawidziuk-Łęczycka i Martyna Goryniak prowadzą Core tak, że czuję się zaopiekowana.
Odpowiadają na każde nasze pytanie i rozwiewają wątpliwości. Szkolenie zostało poparte przykładami z ich pracy, co jest bardzo pomocne. Superwizje w ramach kursu oraz superwizje dodatkowe są dla mnie wsparciem. Mimo iż przeszłam własną terapię w nurcie ISTDP, początkowo stosowałam elementy tej techniki z dużą ostrożnością. Jednak obecnie, po dwóch latach nauki jest to dla mnie wiodąca metoda. Poprzez uczestnictwo w terapii oraz również w pracy z pacjentami byłam świadkiem jej skuteczności. Praca w ISTDP szybko przynosi pacjentom ulgę w odczuwaniu lęku i restrukturyzuje jego ścieżki rozchodzenia się w ciele. Pacjent doświadcza zmiany Tu i Teraz i szybko implementuje nowe zachowania i sposoby myślenia o problemie w swoje codzienne relacje. To daje mu poczucie sprawstwa i kontroli w wymiarze, którego do tej pory nie znał. Zyskuje dystans do swoich mechanizmów obronnych i doświadcza zmiany. Odczuwam dużą satysfakcję, kiedy patrzę, jak pacjenci dźwigający przez wiele lat swoje cierpienie emocjonalne otwierają się na relacje i przygody.
Uczenie się metody ISTDP wymaga ode mnie dużej dyscypliny pracy. Aby możliwe były zmiany u moich pacjentów, sama musiałam długo pracować nad nauczeniem się specyficznego języka komunikacji. Jest to doświadczenie podobne do nauki języka obcego. Czytam, słucham nagrań z warsztatów,oglądam nagrania wideo z pacjentami. Każde spotkanie z uczestnikami kursu przeżywam wyjątkowo. Proces grupowy daje nam możliwość wymiany myśli o nas samych i o wiedzy, którą poznajemy. Zbliżyliśmy się do siebie i uczymy się być na siebie wrażliwi. Uczestnictwo w szkoleniu sprawia mi ogromną satysfakcję i czuję się zaszczycona z tego powodu, że jestem uczestnikiem tego Coru."

Grażyna B.  

Jestem psychoterapeutką z prawie 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Poznałam różne ograniczenia psychoterapii i możliwości pomocy pacjentom. Szkoląc się w ISTDP mogłam znacznie poszerzyć swoje kompetencje, aby, z jednej strony, szybko rozpoznawać, adresować i precyzyjnie pracować z obronami, z drugiej – z wrażliwością, troską i uwagą otwierać serca pacjentów na bliskość. Zatem być silną i nieustępliwą wobec mechanizmów obronnych, i czułą i wrażliwą wobec ukrytego pod nimi człowieka.
Jest to też jedyna metoda, jaką dotąd poznałam, w której potrafię korzystać z „superwizji ze strony pacjenta", tzn. tak precyzyjnie odczytywać sygnały płynące z ciała pacjenta, by dokładnie wiedzieć, czy moja interwencja była trafiona.
Jestem zachwycona pracą w tym podejściu – im dalej, tym bardziej. Także szkoleniem w Pracowni Horyzonty. Atmosfera, którą Prowadzące tworzą, jest niesamowita, zarówno w szkoleniu, jak i w byciu ze sobą. Ale też chcę uprzedzić – to jednocześnie ciężka i żmudna praca, nie magia. Szczerze polecam".

 Ewa  

Formularz on-line
Czy potrzebuję faktury

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu w celu: udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedstawienia oferty handlowej lub świadczenia usług. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo do ich dostępu, zmiany, poprawiania oraz ich usunięcia. Administratorem danych jest: Gabinet Psychoterapii Anna Dawidziuk-Łęczycka z siedzibą w Warszawie, ul. B. Limanowskiego 30/17

Pola wymagane

HORYZONTY
ul. Wandy 11A/lok.2
03-949 Warszawa
email: horyzonty@istdp-terapia.pl