Pracownia HORYZONTY w sytuacji Covid-19

Od dnia 1 czerwca 2020 r. terapeuci w Pracowni HORYZONTY wracają do pracy w kontakcie bezpośrednim z pacjentami.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dot. środków ostrożności.

Ludzie się zmieniają, gdy są gotowi przyjąć odpowiedzialność za swoje życie,
swoje decyzje, swoje zachowanie. Postanawiają stać się inni.
Jeffrey Kottler

Życie wymaga od ciebie jedynie tej siły, jaką posiadasz.
Możliwy jest tylko jeden wyczyn: nie uciec.
Dag Hammarskjold

Jeżeli nie będziesz kochał, twoje życie przemknie niezauważenie
Terrence Malick

Mój rozwój zależy wyłącznie od tego, co wybieram,
a co odrzucam w życiu. Ziarna mojego przyszłego życia są we mnie.
Liv Ullman

Obym rozumiał innych ludzi, inne języki, inne cierpienia
Zbigniew Herbert

Nasze postępowanie może posłużyć za scenariusz życia pięknego
i przepełnionego sensem lub rozpaczliwego i naznaczonego cierpieniem

Jon Frederickson

Treningi

Przestrzeń dla rodziny - jak zbudować bezpieczeństwo i porozumienie w rodzinie?
"Przestrzeń dla rodziny - jak zbudować bezpieczeństwo i porozumienie w rodzinie?
Cel: Warsztat skierowany jest do rodziców, którzy chcą budować w swoich rodzinach relacje oparte na współpracy, poszanowaniu integralności, szacunku oraz równej godności. W trakcie warsztatu zajmiemy się zagadnieniem poczucia własnej wartości, które możemy budować i wzmacniać w naszych dzieciach oraz w sobie będąc w relacji z najbliższymi.
Dzięki warsztatowi dowiesz się:
 • Jak stawiać granice dzieciom nie naruszając ich integralności
 • Jak empatycznie komunikować się z dziećmi
 • Jak mówić dzieciom NIE i nie czuć się winnym,
 • Jak rozwijać poczucie własnej wartości swoje i swoich dzieci,
 • Jak radzić sobie z agresywnymi zachowaniami swoich dzieci.

Będziesz mógł:

 • doświadczyć kontaktu z innymi rodzicami, podzielić się swoimi doświadczeniami i korzystać z ich doświadczenia.
Dla kogo jest przeznaczony:
 • dla rodziców dzieci do 13 roku życia.
Jeśli:
 • szukasz sposobów na to, aby w twojej rodzinie panowała harmonia i spokój, ale mimo twoich starań czasami czujesz, że kończy ci się cierpliwość?
 • gubisz się w gąszczu dobrych rad, metod i trendów wychowawczych?
 • potrzebujesz przyjrzeć się sobie w roli mamy lub ojca, odkryć swoje zasoby i wykorzystać je w budowaniu relacji z dzieckiem?
 • chcesz posłuchać jak można rozwiązać konkretne problemy wychowawcze, bez manipulacji i kar?
 • pragniesz być autorytetem dla swojego dziecka i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie oferując mu wolność i dbając o jego autonomię?
Ten warsztat jest dla ciebie.
Osoba prowadząca:
Anna Kasprzycka - pedagożka, certyfikowana trenerka Familylab Assocciation, psychoedukatorka, matka trójki nastolatków. W pracowni Horyzontu prowadzi konsultacje dla rodziców.
Informacje organizacyjne:

Termin i miejsce: piątek, 19.02.2022 r., godz. 10.00 – 16.00, Pracownia Horyzonty przy ul. Wandy 11A/2, Warszawa.
Koszt 290 zł.

Zapisy i kontakt: Na warsztat można zapisać się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej: https://www.istdp-terapia.pl/kontakt.html lub kontaktując się telefonicznie z sekretariatem: 696 194 713 w pon, śr od 9.00 do 11.30.

Core Training 1. (całościowe szkolenie, przygotowujące do prowadzenia psychoterapii metodą ISTDP – Intensive Short-Therm Dynamic Psychotherapy)

Core Training 1.Szanowni Państwo,
Mamy ogromną przyjemność zaprosić terapeutów zainteresowanych podejściem ISTDP na pierwszy realizowany przez nas Core Training, odbywający się w ramach kursu trenerskiego i superwizorskiego, prowadzonego pod kierunkiem Jona Fredericksona z Washington Institute.
Szkolenie organizowane jest w ramach kursu superwizorskiego, dlatego oferujemy niższą cenę w stosunku do obowiązujących obecnie w Polsce.
Poniżej znajdziecie Państwo wszystkie najważniejsze informacje na temat tego szkolenia. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z nami.

Martyna Goryniak
Anna Dawidziuk-Łęczycka

Czym jest Core Training?

Core Training jest trzyletnim, zaawansowanym, całościowym szkoleniem, prowadzonym dla praktykujących terapeutów, którzy chcą rozpocząć swoją pracę w nurcie ISTDP. Ten nurt psychoterapeutyczny jest nowoczesną formą pracy terapeutycznej, opartą o założenia teorii więzi oraz relacji z obiektem. Skoncentrowany jest na pracy z nieświadomymi przyczynami trudności naszych pacjentów i pozwala w sposób skuteczny i bezpieczny dotrzeć do ich nieświadomych uczuć, pragnień i wspomnień, otwierając przed nimi nowe możliwości.

Co zawiera szkolenie?

 • diagnozę pacjenta w ujęciu ISTDP,
 • teorię psychopatologii w tym ujęciu,
 • techniki terapeutyczne odpowiednie do pracy z różnymi grupami pacjentów,
 • praktyczne ćwiczenie na bieżąco nabywanych umiejętności poprzez odgrywanie scenek (role plays).
 • superwizję pracy terapeutycznej uczestników - wspólne oglądanie i komentowanie nagrań wideo sesji terapeutycznych (największa ilość godzin).

Czemu będzie poświęcona praca na poszczególnych etapach szkolenia?

 • pierwszy rok - wprowadzenie do ISTDP: podstawowe pojęcia
 • drugi rok- praca z pacjentem kruchym
 • trzeci rok- praca z pacjentem z wysokim poziomem oporu

Każdy moduł będzie poświęcony innemu zagadnieniu. Przed każdym z nich studenci będą przygotowywać wybraną partię materiału teoretycznego, który następnie będzie ćwiczony w parach i z prowadzącymi zajęcia. Np. w pierwszym roku będziemy zajmować się następującymi zagadnieniami: trójkąt konfliktu, lęk, utrzymywanie skutecznej koncentracji na problemie, presja.

Informacja o prowadzących:

dr Martyna Goryniak. Jest psychoterapeutką certyfikowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Ukończyła Studium Psychoterapii i Terapii Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończyła trzyletnie międzynarodowe szkolenie z zakresu Intensywnej Psychoterapii Krótkoterminowej (ISTDP) pod kierunkiem Jona Fredericksona i Josette ten Have-de Labije. Superwizuje się w grupach Jona Fredericksona i Allana Abbassa. Prowadzi terapię indywidualną w podejściu ISTDP i psychodynamicznym oraz psychoterapię grupową, a także warsztaty i treningi. Jest certyfikowanym trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Anna Dawidziuk-Łęczycka. Jest psychologiem, psychoterapeutką certyfikowaną przez European Association of Psychotherapy i nauczycielką ISTDP cerytfikowaną przez IEDTA. Ukończyła Studium Psychoterapii i Terapii Rodzin przy Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, a następnie pierwsze w Polsce całościowe szkolenie z zakresu ISTDP, z udziałem Jona Fredericksona, Allana Abbassa, Roberta Neborsky'ego i Patricii Coughlin, oraz 3-letni kurs nauczycielski tą metodą pod kierunkiem Josette ten Have-de Labije. Jest autorką cyklu pt. „Podstawy ISTDP dla psychoterapeutów", prowadzonego w formie warsztatów w Pracowni Horyzonty wspólnie z Martyną Goryniak. Przez ponad 10 lat łączyła praktykę prywatną z pracą kliniczną w Mazowieckiem Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie w Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic i Zaburzeń Osobowości. Członkini Sekcji ISTDP przy Polskim Stowarzyszeniu Integracji Psychoterapii. Superwizuje się w grupach zaawansowanych Jona Fredericksona i Allana Abbassa. Prowadzi terapię indywidualną ISTDP, oraz grupową.

Organizacja szkolenia:

Miejsce: Horyzonty Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP. Warszawa.
PRECORE: Rozpoczęcie kursu poprzedza tzw. PRECORE czyli trzydniowe zajęcia warsztatowe, wprowadzające podstawowe pojęcia i sposób rozumienia pacjenta w ISTDP. Cena Precoru – 1350 zł, jest wliczona w koszty Core Trainingu dla wszystkich osób, które podejmą naukę w ramach Coru.
Ilość miejsc: Grupa będzie składała się z maksymalnie 8 osób, aby uczestnicy mieli zapewnioną odpowiednio dużą ilość czasu i komfort nauki.
Certyfikat: Zakończenie szkolenia potwierdza uzyskanie Certyfikatu Washington Institute, które upoważnia do pracy w podejściu ISTDP.

Terminy zajęć/struktura szkolenia:

PRECORE 27-29.11.2020.
CORE TRAINING ( w 2021-2024 r.). Każdy rok szkolenia obejmie sesję wiosenno-letnią (2 moduły) i jesienno-zimową (2 moduły).
Łącznie jest to 36 dni szkoleniowych. W każdym roku odbywają się cztery trzydniowe zjazdy, tj.
24 godziny podczas jednego zjazdu, czyli 288 godzin zegarowych podczas całego kursu (należy odjąć godzinny lunch każdego dnia).

 • Moduł 1. kwiecień 2021
 • Moduł 2. czerwiec 2021
 • Moduł 3. listopad 2021
 • Moduł 4. styczeń 2022

Następne moduły:

 • Moduły 5.- 8. - kwiecień 2022 – styczeń 2023
 • Moduły 9.-12. - kwiecień 2023 – styczeń 2024.

Planujemy również jeden dzień autorskich warsztatów Jona Fredericksona dla wszystkich studentów z kilku szkoleniowych Core Trainingów. Możliwość zorganizowania tego warsztatu jest uzależniona od czasowych możliwości naszego Nauczyciela i powiadomimy Państwa o niej, kiedy tylko uzyskamy ostateczne potwierdzenie.

Płatności:

Koszt całości szkolenia wynosi 23.900 zł
Zaliczka: 2300 zł.
Płatności będą rozłożone na 30 rat (płatnych przez kolejnych 30 miesięcy począwszy od kwietnia 2021 r.). Rata będzie płatna do 10. dnia każdego miesiąca).

Zniżki:

1. Osoby pracujące na pełen etat w państwowej służbie zdrowia -10%
2. Osoby, które wzięły udział w co najmniej 4 warsztatach z cyklu: „Podstawy ISTDP dla psychoterapeutów" prowadzonych w Pracowni Psychoterapii i Treningu ISTDP Horyzonty – 10%.
Zniżki nie sumują się.

Warunki uczestnictwa w szkoleniu:

Szkolenie jest przeznaczone dla praktykujących psychoterapeutów. Dodatkowym atutem jest udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach z obszaru ISTDP, a także doświadczenie terapii własnej w tym nurcie.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z nami, a także o wypełnienie formularza on-line, który znajduje się poniżej.
Formularz można pobrać także stąd: formularz

Kontakt do nas:
Anna Dawidziuk-Łęczycka: 790 200 724
Martyna Goryniak: 512 549 000
mail: horyzonty@istdp-terapia.pl
www.istdp-terapia.pl

Formularz on-line
Czy potrzebuję faktury

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu w celu: udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedstawienia oferty handlowej lub świadczenia usług. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo do ich dostępu, zmiany, poprawiania oraz ich usunięcia. Administratorem danych jest: Gabinet Psychoterapii Anna Dawidziuk-Łęczycka z siedzibą w Warszawie, ul. B. Limanowskiego 30/17

Pola wymagane
Warsztat dla psychoterapeutów "Świadome i nieświadome przymierze terapeutyczne w Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP)"

Kiedy przymierze jest wątłe, niepogłębiane lub gdy nie ma go wcale, terapia staje w miejscu, przedłuża się ponad miarę, albo wręcz pacjent z niej wypada. Dlatego szczególnie ważne jest, aby umiejętnie zawiązywać je z naszymi pacjentami, pogłębiać i stale rozwijać.
11.03.2022 r. HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP zaprasza psychoterapeutów, psychologów i inne osoby pracujące w obszarze pomocy psychologicznej na 7-godzinny warsztat, podczas którego będziemy zajmować się tym, w jaki sposób zawiązać przymierze i dbać o jego rozwój.


Omówimy dwie komponenty przymierza, świadomą i nieświadomą:

1. Co wpływa na zawiązanie świadomego przymierza terapeutycznego:
- umiejętność restrukturyzacji lęku w czasie sesji i pomiędzy spotkaniami,
- rozpoznawanie i adresowanie tzw. "obron frontowych", tj. takich, które pojawiają się w bezpośrednim kontakcie z terapeutą, tworząc MUR pomiędzy pacjentem i terapeutą.

2. Czym jest nieświadome przymierze i w jaki sposób je wzmacniać:
- poprzez rozbrajanie "obron piwnicznych" (charakterologicznych), tj. tych, które pojawiają się, gdy pacjent zbliża się do swoich emocji, po to, aby mógł on doświadczyć uczuć, pragnień, impulsów i rozpoznać własne normy i wartości.

Warsztat jest zaplanowany jako całość, tj. uczestnicy dostaną po jego zakończeniu zaświadczenie o uczestnictwie. W przypadku chęci kontynuacji pełnego cyklu warsztatowego, zostanie on zaliczony, jako odbyty.

Będzie to pierwszy z cyklu 6 warsztatów poświęconych wprowadzeniu do Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP). Adresujemy go do psychoterapeutów wszystkich modalności, psychiatrów i psychologów, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe umiejętności i nową perspektywę terapeutyczną, jaką oferuje ISTDP. Kolejne spotkania będą kontynuacją zapoznawania się z tą metodą, i dedykowane będą szczególnie tym terapeutom, którzy zechcą w przyszłości kontynuować całościowe szkolenie w tym nurcie.

Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztacie powinny mieć już doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i/lub klinicznej.

Data: 11.03.2022 r., w godz. 12-19 (piątek)

Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psycholog, psychoterapeutka ISTDP, absolwentka akredytowanego przez IEDTA szkolenia nauczycielskiego w nurcie ISTDP, pod kierunkiem Josette ten-Have de-Labije (Berlin),

Martyna Goryniak, psycholog, psychoterapeutka i trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje również w nurcie ISTDP.

Koszt szkolenia: 450 zł, płatne w dwóch ratach po 225 zł.
1. rata - 225 zł płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia,
2. rata - 225 zł płatne na 7 dni przed rozpoczęciem warsztatu.

Liczebność grupy: maksymalnie 10 osób

Wpłata na konto nr: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajduje się tu.

Dzięki szkoleniu:
Poszerzysz - swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia pomocne w dbaniu o przymierze robocze,
Dowiesz się - jak diagnozować różne poziomy lęku
Doświadczysz - w jaki sposób bezpiecznie i skutecznie burzyć mur, którym pacjent odgradza się od terapeuty.

Warsztat dla psychoterapeutów "Psychodiagnoza pacjenta w ujęciu ISTDP"

Właściwa praca terapeutyczna z pacjentem rozpoczyna się, gdy podejmuje on zarówno świadomą, jak i nieświadomą decyzję o współpracy z nami, a więc i – docelowo - decyzję o dopuszczeniu terapeuty do świata swoich przeżyć. W języku ISTDP jest to zgoda na to, aby „otworzyć terapeucie drzwi", tworząc wspólny obszar zainteresowania w terapii. Dopiero wówczas my, terapeuci, możemy zacząć pomagać pacjentowi w zgłębianiu jego myśli, norm, wartości, potrzeb, marzeń i uczuć.

27.05.2022 r. HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP zaprasza psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i osoby pracujące w obszarze pomocy psychologicznej na 7-godzinny warsztat, podczas którego będziemy zajmować się psychodiagnozą, a więc oceną reakcji pacjenta na interwencje terapeuty tak, aby wybrać właściwą dla niego formę leczenia.

 

Omówimy psychodiagnozę lęku w ciele, mechanizmu obronnego oraz umiejętności samoobserwacji, które tworzą specyficzny cykl, wyznaczający postęp w czasie sesji terapeutycznej (krok po kroku).

Skoncentrujemy się na najczęstszych reakcjach pacjentów, ujawniających się w procesie współtworzenia zgody pomiędzy pacjentem i terapeutą co do celu i zadania w terapii.

Będziemy ćwiczyć interwencje właściwe w przypadku pacjentów znajdujących się w różnym miejscu spektrum nerwicy strukturalnej (Davanloo).

 

Będzie to drugi warsztat w cyklu: "Wprowadzenie do Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP)". Adresujemy go do psychoterapeutów wszystkich modalności, psychiatrów i psychologów, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP.

Jako kontynuacja, dedykowany jest on szczególnie tym terapeutom, którzy zechcą rozszerzyć swoje zainteresowanie pracą w tym podejściu. Praca warsztatowa będzie polegała przede wszystkim na praktycznym ćwiczeniu na bieżąco nabywanych umiejętności, w postaci scenek (role plays), przy aktywnym uczestnictwie prowadzących.

Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztacie powinny mieć już doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i/lub klinicznej.

Warsztat jest pomyślany jako całość, uczestnicy dostaną zaświadczenie o uczestnictwie.

Data: 27.05.2022 r., w godz. 12-19 (piątek)

Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psycholog, psychoterapeutka ISTDP, absolwentka akredytowanego przez IEDTA szkolenia nauczycielskiego w nurcie ISTDP, pod kierunkiem Josette ten-Have de-Labije (Berlin),

Martyna Goryniak, psycholog, psychoterapeutka i trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje również w nurcie ISTDP.

Koszt szkolenia: 450 zł, płatne w dwóch ratach po 225 zł.
1. rata - 225 zł płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia,
2. rata - 225 zł płatne na 7 dni przed rozpoczęciem warsztatu.

Liczebność grupy: do 10 osób.

Wpłata na konto nr: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajduje się tu.

Dzięki szkoleniu:

Dowiesz się – w jaki sposób dokonywać psychodiagnozy pacjenta, oceniając jego miejsce na spektrum nerwicy strukturalnej,
Poszerzysz – swoje umiejętności rozpoznawania trójkąta konfliktu, normowania lęku w ciele pacjenta i restrukturyzowania mechanizmów obronnych,

Doświadczysz - w jaki sposób bezpiecznie skłaniać pacjenta do otwarcia terapeucie drzwi do świata swoich przeżyć.

Warsztat: „Techniki w Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP): KIK (konfrontacja, identyfikacja, klaryfikacja), Presja, Wyzwanie (challenge), Zderzenie czołowe (Head-On-Collision)"

W Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej towarzyszymy naszym pacjentom/klientom w jak najskuteczniejszym i najszybszym dotarciu do świata ich nieświadomych wspomnień, przeżyć, myśli, pragnień i marzeń, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa na tej wyboistej drodze. Praca ta wymaga ze strony terapeuty znajomości konkretnych narzędzi, które, stosowane w określonej kolejności i strukturze, budują i wzmacniają przymierze terapeutyczne, a także pomagają wzmóc kryzys intrapsychiczny w pacjencie, konieczny do dezaktywacji patologicznych identyfikacji i poznania jego ukrytego świata.
24 stycznia 2020 r. HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP zaprasza psychoterapeutów, psychologów i psychiatrów na 7-godzinny warsztat, dedykowany kluczowym narzędziom i technikom w ISTDP.

 

* Opowiemy o głównych technikach stosowanych w ISTDP na drodze do nieświadomych uczuć pacjenta, tj. KIK (konfrontacja, identyfikacja, klaryfikacja), Presja, Wyzwanie (challenge), Zderzenie czołowe (Head-On-Collision).
* Będziemy ćwiczyć te z nich, które powodują wzrost złożonych uczuć przeniesieniowych i tym samym wzmacniają przymierze terapeutyczne.
* Postaramy się pokazać fragmenty sesji, gdzie te techniki zostały zastosowane.

Warsztat jest częścią cyklu „Wprowadzenie do ISTDP", realizowanego w Pracowni Psychoterapii i Treningu ISTDP HORYZONTY w Warszawie.
Dedykowany jest szczególnie tym terapeutom, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP, a także rozszerzyć swoje zainteresowanie pracą w tym podejściu. Praca warsztatowa będzie polegała na praktycznym ćwiczeniu na bieżąco nabywanych umiejętności, w postaci scenek (role plays), przy aktywnym uczestnictwie prowadzących.
Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztacie powinny mieć już doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i/lub klinicznej.

Warsztat jest pomyślany jako całość, uczestnicy dostaną zaświadczenie o uczestnictwie.

Data: 25.06.2021 r., w godz. 12-19 (piątek).
Miejsce: Warszawa, ul. Saska 95, lok.1

Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psycholog, psychoterapeutka ISTDP, absolwentka akredytowanego przez IEDTA szkolenia nauczycielskiego w nurcie ISTDP, pod kierunkiem Josette ten-Have de-Labije (Berlin).
Martyna Goryniak, psycholog, psychoterapeutka i trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje również w nurcie ISTDP.

Koszt szkolenia: 450 zł, płatne w dwóch ratach po 225 zł.
1. rata - 225 zł płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia,
2. rata - 225 zł płatne na 7 dni przed rozpoczęciem warsztatu.

Liczebność grupy: maksymalnie 10 osób.

Wpłata na konto nr: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajdują się tu: formularz.

Dzięki szkoleniu:
1. Rozszerzysz swój warsztat o nowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP.
2. Doświadczysz terapeutycznej siły ćwiczonych interwencji.
3. Pogłębisz rozumienie zależności pomiędzy uczuciami-lękiem-obronami, którymi reagują pacjenci w reakcji na stosowane interwencje.

Zapraszamy!

Warsztat dla psychoterapeutów „Praca z pacjentem z kruchym ego w modelu Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP)”

Pacjentom z tzw. „kruchym ego", czyli takim, którzy mają bardzo niską tolerancję uczuć, reagują na nie wysokim lękiem, używają takich mechanizmów regresyjnych, jak m.in.: projekcja, somatyzacja, rozegranie w działaniu i mają niską zdolność samoobserwacji szczególnie trudno jest budować przymierze terapeutyczne. Dlatego wymagają oni specjalnego traktowania na sesji.

17 września 2021 r. HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP zaprasza psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i osoby pracujące w obszarze pomocy psychologicznej na 7-godzinny warsztat, podczas którego będziemy zajmować się tym, w jaki sposób budować przymierze i wzmacniać ego pacjentów z depresją, somatyzacją i dużą impulsywnością.
Podczas warsztatu:
1. omówimy tzw. "format stopniowany" w ISTDP, właściwy dla leczenia zaburzeń z kontinuum kruchości ego, m.in. depresji klinicznej, depresji z wysokim lękiem, zaburzeń psychosomatycznych, braku kontroli impulsów (temper tantrums) oraz ataków lęku panicznego.

2. będziemy ćwiczyć odróżnianie wysokiego poziomu lęku od obron regresyjnych, i ich restrukturyzację, aby zapewniać pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i przywracać zdolność samoobserwacji, a poprzez to wzmacniać przymierze terapeutyczne.

3. będziemy uczyć się zachęcać pacjenta z kruchym ego do doświadczania reakcji emocjonalnych, korzystając z modelu stopniowanego, aby zwiększać jego tolerancję do znoszenia afektu.

Warsztat jest zaplanowany jako odrębna całość i uczestnicy otrzymają po jego zakończeniu zaświadczenie o uczestnictwie. Adresujemy go do profesjonalistów, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP.
Jako kontynuacja w cyklu „Wprowadzenie do ISTDP" dedykowany jest on szczególnie tym terapeutom, którzy zechcą rozszerzyć swoje zainteresowanie pracą w tym podejściu. Praca warsztatowa będzie polegała na praktycznym ćwiczeniu na bieżąco nabywanych umiejętności, w postaci scenek (role plays), przy aktywnym uczestnictwie prowadzących.
Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztacie powinny mieć już doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i/lub klinicznej.

Data: 17 września 2021 r.
Miejsce: Platforma Zoom (link zostanie wysłany)

Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psycholog, psychoterapeutka ISTDP, absolwentka akredytowanego przez IEDTA szkolenia nauczycielskiego w nurcie ISTDP, pod kierunkiem Josette ten-Have de-Labije (Berlin),

Martyna Goryniak, psycholog, psychoterapeutka i trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje również w nurcie ISTDP.

Koszt szkolenia: 450 zł, płatne w dwóch ratach po 225 zł.
1. rata - 225 zł płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia,
2. rata - 225 zł płatne na 7 dni przed rozpoczęciem warsztatu.
Liczebność grupy: do 10 osób.

Wpłata na konto nr: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001 z dopiskiem: „warsztat praca z pacjentem z kruchym ego".

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajdują się tu.

Dzięki szkoleniu:

Dowiesz się – w jaki sposób budować w ISTDP przymierze robocze z pacjentem z kruchym ego.

Poszerzysz – rozumienie doświadczenia złożonych warstw lęku i mechanizmów obronnych u pacjentów kruchych.
Doświadczysz – jak porządkować ich chaotyczny świat wewnętrzny.

Zapraszamy!

Praca z pacjentem z patologią superego (pacjenci z wysokim oporem)

3 grudnia 2021 r. HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP zaprasza psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i osoby pracujące w obszarze pomocy psychologicznej na 7-godzinny warsztat pt: „Praca z pacjentem zidentyfikowanym z patologicznym superego w modelu ISTDP (pacjenci z wysokim oporem)".
Patologia superego czyli system obron, opartych na identyfikacjach z agresywnymi opiekunami, powstaje z potrzeby zachowania więzi. Nawet od bardzo nadużywającego rodzica dziecko spodziewa się otrzymać pomoc. Dlatego, aby utrzymać z nim więź, w procesie rozwoju przejmuje krzywdzący sposób, w jaki traktuje go rodzic, za własny.
W terapii, identyfikacja z patologicznym superego musi zostać cofnięta, oddzielona od ego, aby pacjent miał szansę świadomie doświadczać uczuć i impulsów, związanych z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, i dzięki temu – by miał możliwość spojrzenia na siebie własnymi oczami, z miłością, troską, precyzją i współczuciem.

Podczas warsztatu:

 1. omówimy różne sposoby odgrywania identyfikacji przez pacjentów z lewego krańca oraz środka spektrum nerwicy strukturalnej (poziom neurotyczny).
 2. będziemy ćwiczyć odwracanie identyfikacji, zarówno przez pacjentów z obronami charakteru, oporem przeniesieniowym, jak i projekcją superego, tj. oddzielanie superego od ego pacjenta.
 3. będziemy uczyć się wykorzystywać przeciwprzeniesienie (części superego terapeuty) w pracy z patologicznym superego pacjenta.

Warsztat jest zaplanowany jako odrębna całość i uczestnicy otrzymają po jego zakończeniu zaświadczenie o uczestnictwie. Adresujemy go do profesjonalistów, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP.
Jako kontynuacja w cyklu „Wprowadzenie do ISTDP" dedykowany jest on szczególnie tym terapeutom, którzy koncentrują się na pracy w tym podejściu. Praca warsztatowa będzie polegała na praktycznym ćwiczeniu na bieżąco nabywanych umiejętności, w postaci scenek (role plays), przy aktywnym uczestnictwie prowadzących.
Omawiamy problem zostanie również zilustrowany fragmentem pracy z pacjentem.
Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztacie powinny mieć już doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i/lub klinicznej.
Ilość uczestników: od 6 do10.

Data: 3 grudnia 2021 r.
Miejsce: Platforma Zoom (link zostanie wysłany)

Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psycholog, psychoterapeutka ISTDP, absolwentka akredytowanego przez IEDTA szkolenia nauczycielskiego w nurcie ISTDP, pod kierunkiem Josette ten-Have de-Labije (Berlin), certyfikowana przez EAP.

Martyna Goryniak, psycholog, psychoterapeutka i trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje również w nurcie ISTDP.

Koszt szkolenia: 450 zł, płatne w dwóch ratach po 225 zł.
1. rata - 225 zł płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia,
2. rata - 225 zł płatne na 7 dni przed rozpoczęciem warsztatu.
Liczebność grupy: do 10 osób.

Wpłata na konto nr: 65 1090 1753 0000 0001 3399 9282 z dopiskiem: „Warsztat: pacjenci z wysokim oporem".

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajdują się tu: formularz.

Dzięki szkoleniu:

Dowiesz się – w jaki sposób i dlaczego tworzą się identyfikacje z agresywnymi obiektami przywiązania.

Poszerzysz – wiedzę i praktyczne umiejętności na temat tego, w jaki sposób pomóc pacjentowi neurotycznemu burzyć wrogie superego,
a także doświadczysz tego, jak przeciwprzeniesienie terapeuty może „współpracować" z wrogim superego pacjenta, i jak temu przeciwdziałać w terapii.

Zapraszamy!

Warsztat ISTDP dla psychoterapeutów „Praca z pacjentem zidentyfikowanym z patologicznym superego na poziomie borderline w modelu Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP)”.

Osoby zidentyfikowane z agresywnymi opiekunami na poziomie borderline nie potrafią spojrzeć na siebie współczującymi, troskliwymi oczami. Nie mają dostępu do swojej zdrowej części, która łaknie miłości, ponieważ w procesie rozwoju, aby utrzymać więź z krzywdzącymi opiekunami, przejęli nadużywający sposób traktowania ich za własny.
W terapii, aby dokonać rozdzielenia ego tych pacjentów od destrukcyjnej instancji nadrzędnej, tj. systemu obron, który nazywamy patologicznym superego i umożliwić im doświadczenie uczuć i impulsów związanych z przeżyciami z przeszłości, potrzebujemy traktować ich w szczególny sposób i stosować wybrane narzędzia.
18 lutego 2022 r. HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP zaprasza psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów, i osoby pracujące w obszarze pomocy psychologicznej na 7-godzinny warsztat, podczas którego będziemy zajmować się tym, w jaki sposób budować przymierze terapeutyczne, integrować psychikę oraz umożliwiać separację ego od destrukcyjnej części superego u pacjentów zlanych ze swoim patologicznym superego.

Podczas warsztatu:

 1. omówimy specyfikę identyfikacji z patologicznym superego na poziomie borderline – prawy kraniec spektrum nerwicy strukturalnej wg H. Davanloo.
 2. będziemy ćwiczyć wykorzystywanie takich narzędzi jak odzwierciedlanie patologicznego superego, pokazywać, w jaki sposób „integrować psychikę", która rządzi się mechanizmami opartymi na rozszczepieniu, aby pacjent uzyskał możliwość bezpiecznego oglądania swojej destrukcyjnej części.
 3. omówimy „format stopniowany" w pracy z pacjentami borderline.
 4. będziemy uczyć się wykorzystywać przeciwprzeniesienie w pracy z patologicznym superego pacjenta.

Warsztat jest zaplanowany jako odrębna całość i uczestnicy otrzymają po jego zakończeniu zaświadczenie o uczestnictwie. Adresujemy go do profesjonalistów, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP.
Jest to ostatni w tym cyklu warsztatów „Wprowadzenie do ISTDP". Praca warsztatowa będzie polegała na praktycznym ćwiczeniu na bieżąco nabywanych umiejętności, w postaci scenek (role plays), przy aktywnym uczestnictwie prowadzących.
Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztacie powinny mieć już doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i/lub klinicznej.
Ilość uczestników: maks. 10 osób.

Data: 18 lutego 2022 r.
Miejsce: Platforma Zoom (link zostanie wysłany)

Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psycholog, psychoterapeutka ISTDP, absolwentka akredytowanego przez IEDTA szkolenia nauczycielskiego w nurcie ISTDP, pod kierunkiem Josette ten-Have de-Labije (Berlin), certyfikowana przez EAP.

Martyna Goryniak, psycholog, psychoterapeutka i trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje również w nurcie ISTDP.

Koszt szkolenia: 450 zł, płatne w dwóch ratach po 225 zł.
1. rata - 225 zł płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia,
2. rata - 225 zł płatne na 7 dni przed rozpoczęciem warsztatu.

Wpłata na konto nr: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001 z dopiskiem: „Warsztat: borderline, Imię, Nazwisko".

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajdują się tu.

Dzięki szkoleniu:
Dowiesz się – na czym polega specyfika identyfikacji patologicznego superego na poziomie borderline.

Poszerzysz – wiedzę i zdobędziesz praktyczne umiejętności, w jaki sposób pomóc pacjentowi zlanemu z jego superego bezpiecznie reflektować na temat jego destrukcyjnej części i zmierzać w kierunku separacji ego,
a także doświadczysz tego, jak przeciwprzeniesienie terapeuty może „współpracować" z wrogim superego pacjenta, i jak temu przeciwdziałać w terapii.

Zgłoszenia można również kierować na kontakt:
a.dawidziuk.leczycka@istdp-terapia.pl lub
tel. 790-200-724
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy wkrótce na: www.istdp-terapia.pl w zakładce Treningi.
Zapraszamy!

Warsztaty o wartościach. Sprawiedliwość.

7 kwietnia zapraszamy na pierwszy w naszej Pracowni warsztat z cyklu „Warsztaty o wartościach", którego tematem będzie „SPRAWIEDLIWOŚĆ". W świecie nieustającej konkurencji i szybko zachodzących zmian potrzebny jest dialog na temat wartości budujących nasze poczucie wspólnoty z innymi ludźmi. Wszyscy potrzebujemy dających poczucie bezpieczeństwa małych grup społecznych, które za fundament mają podzielany przez nas zasób wartości wspólnych i poprzez to dają poczucie jedności i bezpieczeństwa. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego, o czym pisze w książce „Efekt wioski" Susan Pinker, oraz dla budowania efektywnie działających zespołów w pracy, reagujących na społeczne i egzystencjalne potrzeby poszczególnych członków grupy. (K. De Vries.)

O sprawiedliwości.
Warsztat będzie poświęcony sprawiedliwości jako jednemu z sześciu filarów moralnych zdrowego życia społecznego. Podstawą dla naszej pracy będzie książka Jonathana Haidt'a "Prawy umysł", którą otrzymacie Państwo wraz z materiałami.

Czy sprawiedliwość w ogóle istnieje? Czy sprawiedliwie to znaczy równo? A jeśli nie, to jakie są kryteria sprawiedliwości? Jak sprawiedliwość wyraża się w solidarności w życiu społecznym? Te i wiele innych pytań będą przedmiotem naszej pracy podczas tego spotkania.

Do wzięcia udziału w warsztacie zapraszam wszystkich, którym kwestia wartości jest bliska, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o ciekawą i inspirującą literaturę z zakresu psychologii, filozofii i socjologii oraz mieć okazję, by zastanowić się nad własnym stosunkiem do wartości. Celem naszej wspólnej pracy będzie to, aby tworzyć warunki do otwartej wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz rozwijać wiedzę i kształtować nowe umiejętności przydatne w grupie.

Program wymaga samodzielnego przeczytania tekstów przed warsztatem, o których będziemy rozmawiać podczas zajęć. Każdy uczestnik otrzyma na dwa tygodnie przed zajęciami przesyłkę z materiałami. Zawierać ona będzie teksty i inspiracje. Materiały z obszaru psychologii, socjologii, sztuki i literatury, a odnoszące się do przewodniego tematu. Są to ślady, którymi można poruszać się w dowolnym kierunku, poszukując inspiracji. Służą one do myślenia o problemie, który będzie przedmiotem naszej pracy.

Cele warsztatu:

 • stwarzać warunki do wymiany myśli i doświadczeń z innymi uczestnikami,
 • pozwalać na zajęcie się podstawowymi dylematami z perspektywy osobistej,
 • pozwalać zrozumieć, a czasem być może zmienić, przekonania i postawy wobec wartości,
 • pozwalać poszerzyć świadomość tego, kim jesteśmy my sami i inni ludzie, z którymi pozostajemy w kontakcie,
 • wyposażać w szerszą perspektywę humanistyczną- filozoficzną, socjologiczną i psychologiczną, pozwalającą rozumieć głębiej poruszane zagadnienia,
 • stwarzać warunki do autorefleksji i przyglądania się własnym sposobom działania w grupie,
 • uczyć rozumienia procesów grupowych.

Informacje organizacyjne.
Prowadzący: dr Martyna Goryniak.
Czas i miejsce: 7 kwietnia 2017r. w piątek, w godzinach 16.00- 21.00, HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP, ul. Saska 95/1 Warszawa.
Koszt: 300 zł. Płatne w ciągu 5 dni od przesłania zgłoszenia.

Martyna Goryniak
65 1090 1753 0000 0001 3399 9282
tytuł wpłaty: (imię i nazwisko)-Warsztaty o wartościach. Sprawiedliwość. 7.04.2017 r.

Warsztaty o wartościach "Troska i krzywda w świecie relacji społecznych"

Zapraszamy na warsztat z cyklu „ Warsztaty o wartościach", którego tematem będzie „Troska i krzywda w świecie relacji społecznych". Wobec rzeczywistości w której dominują konkurencja i rywalizacja oraz konieczność dostosowywania się do szybko zachodzących zmian, potrzebny jest dialog na temat wartości budujących nasze poczucie wspólnoty z innymi ludźmi. Wszyscy potrzebujemy dających poczucie bezpieczeństwa małych grup społecznych, które za fundament mają podzielany przez nas zasób wartości wspólnych i poprzez to dają poczucie jedności i bezpieczeństwa. Troska o słabszych i wynikające z niej obowiązki stanowią jedną z fundamentalnych wartości budujących świadome i wrażliwe społeczeństwo.

Troska i krzywda w świecie relacji społecznych.

Ten warsztat będzie poświęcony drugiemu spośród wymienianych przez Jonathana Haidt'a filarów życia społecznego czyli trosce. Sprawiedliwe społeczeństwo o którym rozmawialiśmy podczas naszego poprzedniego spotkania cechuje przed wszystkim troska o słabszych, zdolność do zauważania ich potrzeb i adekwatnego reagowania na nie.

Czy jednak nadmiar troski nie stwarza zagrożenia, że odpowiedzialność zostaje zdjęta z tych których naprawdę dotyczy? Jak należy pomagać by pomoc nie tylko zaspokajała bieżące potrzeby, ale także kształtowała umiejętności i komptenecje pozwalające samodzielnie radzić sobie w przyszłości. Kiedy powinniśmy dać "rybę a kiedy wędkę". Jak wychowywać by kształtować troskę o innych.

Organizacja warsztatu.

Warsztat odbędzie się 22 września 2017, w piątek w godzinach 13.00- 19.00 w Pracowni Psychoterapii i Treningu Horyzonty, ul. Saska 95/1, Warszawa. Do wzięcia udziału w warsztacie zapraszam wszystkich, którym kwestia wartości jest bliska, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o ciekawą i inspirującą literaturę z zakresu psychologii, filozofii i socjologii oraz mieć okazję by zastanowić się nad własnym stosunkiem do wartości. Celem naszej wspólnej pracy jest to by tworzyć warunki do otwartej wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz rozwijać wiedzę i kształtować nowe umiejętności przydatne w grupie.

Program wymaga samodzielnego czytania tekstów przed warsztatem o których będziemy rozmawiać podczas zajęć. Każdy uczestnik otrzyma na dwa tygodnie przed zajęciami przesyłkę z materiałami oraz książkę której lektura będzie stanowiła punkt wyjścia dla naszej wspólnej pracy. Przesyłka z materiałami zawiera teksty i inspiracje. Materiały z obszaru psychologii, socjologii, sztuki i literatury a odnoszące się do przewodniego tematu. Są to ślady, którymi można poruszać się w dowolnym kierunku poszukując inspiracji. Służą one do myślenia o problemie, który będzie przedmiotem naszej pracy.

Cele warsztatu:

 • stwarzać warunki do wymiany myśli i doświadczeń z innymi uczestnikami,
 • pozwalać zająć się podstawowymi dylematami z perspektywy osobistej,
 • pozwalać zrozumieć a czasem być może zmienić przekonania i postawy wobec wartości,
 • pozwalać poszerzyć świadomość tego kim jesteśmy my sami i inni ludzie z którymi pozostajemy w kontakcie,
 • wyposażać w szerszą perspektywę humanistyczną- filozoficzną, socjologiczną, psychologiczną pozwalająca rozumieć głębiej poruszane zagadnienia,
 • stwarzać warunki do autorefleksji i przyglądania się własnym sposobom działania w grupie,
 • uczyć rozumienia procesów grupowych.

Informacje organizacyjne.

Prowadzący: dr Martyna Goryniak.
Czas i miejsce: 22 września 2017, w piątek w godzinach 13.00- 19.00 Pracownia Psychoterapii i Treningu Horyzonty, ul. Saska 95/1 Warszawa
Koszt: 300 zł. Płatne w ciągu 5 dni od przesłania zgłoszenia.

Martyna Goryniak
65 1090 1753 0000 0001 3399 9282
tytuł wpłaty: (imię i nazwisko)-Warsztaty o wartościach. Troska. 22 września 2017r.

Szkolenie warsztatowe: Podstawy ISTDP dla psychoterapeutów.

Szanowni Państwo,

Chciałybyśmy zaprosić na 2. edycję szkolenia z zakresu podstaw psychoterapii ISTDP dla psychoterapeutów i/lub klinicystów – specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Szkolenie składa się z 6 modułów (6 dni szkoleniowych, po 7 godzin) i zaplanowane jest jako całość. Dedykowane jest ono zarówno psychoterapeutom, którzy chcą rozwijać swój warsztat w nurcie ISTDP, i przygotowują się do rozpoczęcia całościowego szkolenia w tym zakresie (Core Training), jak i tym, którzy chcą poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o dodatkowe narzędzia, jakie oferuje ISTDP, ale nie planują całościowego szkolenia.
Z programu mogą skorzystać również psychologowie kliniczni i inni specjaliści, pracujący z pacjentami/klientami w obszarze zdrowia psychicznego.

Dzięki wzięciu udziału tym programie:

 • dowiesz się, jak budować świadome i nieświadome przymierze robocze z pacjentem.
 • poznasz sposób rozumienia źródeł patologii pacjenta i uzyskasz precyzyjne narzędzia diagnozowania jego zaburzeń.
 • nauczysz się rozpoznawać fizjologiczne symptomy lęku i sposoby jego regulacji.
 • zrozumiesz, na czym polega aktywna praca z mechanizmami obronnymi i poznasz techniki blokowania i restrukturyzacji obron u pacjentów funkcjonujących na różnych poziomach.
 • będziesz mieć okazję przyglądania się i dyskutowania o pracy innych terapeutów, w tym pracy doświadczonych terapeutów ISTDP (nagrania sesji wideo).
 • stworzysz sobie okazję do osobistego rozwoju i wymiany doświadczeń z innymi terapeutami w grupie.

Program:

1. PRZYMIERZE TERAPEUTYCZNE
Kiedy przymierze jest wątłe, niepogłębiane lub gdy nie ma go wcale, terapia staje w miejscu, przedłuża się ponad miarę, albo wręcz pacjent z niej wypada. Dlatego szczególnie ważne jest, aby umiejętnie zawiązywać je z naszymi pacjentami, pogłębiać i stale rozwijać.

* Zajmiemy się dwoma komponentami przymierza, które mają wpływ na naszą pracę z pacjentami - świadomą i nieświadomą.

* Omówimy, co wpływa na zawiązanie świadomego przymierza terapeutycznego:

 • umiejętność restrukturyzacji lęku w czasie sesji i pomiędzy spotkaniami,
 • rozpoznawanie i adresowanie tzw. "obron frontowych", tj. takich, które pojawiają się w bezpośrednim kontakcie z terapeutą, tworząc MUR pomiędzy pacjentem i terapeutą.

* Zastanowimy się, czym jest nieświadome przymierze i w jaki sposób je wzmacniać:

 • poprzez rozbrajanie "obron piwnicznych" (charakterologicznych), tj. tych, które pojawiają się, gdy pacjent zbliża się do swoich emocji.

2. PSYCHODIAGNOZA
Jest to ocena reakcji pacjenta na interwencje terapeuty tak, aby wybrać właściwą dla niego ścieżkę leczenia. Psychodiagnozy dokonujemy podczas tzw. sesji wstępnej, i weryfikujemy na bieżąco podczas całego procesu terapii.

* Omówimy psychodiagnozę lęku w ciele, mechanizmów obronnych oraz umiejętności samoobserwacji, które tworzą specyficzny cykl, wyznaczający postęp w czasie sesji terapeutycznej (krok po kroku).
* Skoncentrujemy się na najczęstszych reakcjach pacjentów, ujawniających się w procesie ustalania celu i zadania w terapii.
* Będziemy ćwiczyć interwencje właściwe w przypadku pacjentów znajdujących się w różnym miejscu spektrum nerwicy strukturalnej (wg H. Davanloo).

3. TECHNIKI W ISTDP
ISTDP opiera się o umiejętność obserwowania sygnałów płynących z ciała pacjenta i reagowania na nie za pomocą konkretnych narzędzi. W ten sposób pomagamy wzmacniać przymierze terapeutyczne i budować kryzys intrapsychiczny w pacjencie, konieczny do tego, aby jego patologiczne identyfikacje mogły zostać dezaktywowane, a ukryty świat poznany.

* Opowiemy o głównych technikach stosowanych w ISTDP na drodze do nieświadomych uczuć pacjenta, tj. KIK (konfrontacja, identyfikacja, klaryfikacja), Presja, Wyzwanie (challenge), Zderzenie czołowe (Head-On-Collision).

* Będziemy ćwiczyć te z nich, które powodują wzrost złożonych uczuć przeniesieniowych i wzmacniają przymierze terapeutyczne.

4. PRACA Z PACJENTAMI Z KRUCHYM EGO
Pacjenci z tzw. „kruchym ego", czyli tacy, którzy mają bardzo niską tolerancję uczuć, reagują na nie wysokim lękiem, używają takich mechanizmów regresyjnych, jak m. in.: projekcja, somatyzacja, rozegranie w działaniu, i mają niską zdolność samoobserwacji, szczególnie trudno budują przymierze terapeutyczne. Dlatego wymagają oni specjalnego traktowania na sesji.

* Omówimy tzw. "format stopniowany", właściwy dla leczenia zaburzeń z kontinuum kruchości ego, m.in. depresji klinicznej, depresji z wysokim lękiem, zaburzeń psychosomatycznych, braku kontroli impulsów (temper tantrums) oraz ataków lęku panicznego.

* Będziemy ćwiczyć odróżnianie wysokiego poziomu lęku od obron regresyjnych, i ich restrukturyzację, aby zapewniać pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i przywracać zdolność samoobserwacji, a poprzez to wzmacniać przymierze terapeutyczne.

* Będziemy uczyć się zachęcać pacjenta z kruchym ego do doświadczania reakcji emocjonalnych, korzystając z modelu stopniowanego, aby zwiększać jego tolerancję do znoszenia afektu.

5. PRACA Z PACJENTAMI ZIDENTYFIKOWANYMI Z PATOLOGICZNYM SUPEREGO NA POZIOMIE BORDERLINE
Osoby zidentyfikowane z agresywnymi opiekunami na poziomie borderline nie potrafią spojrzeć na siebie współczującymi, troskliwymi oczami. Mają znikomy dostęp do swojej zdrowej części, która łaknie miłości, ponieważ w procesie rozwoju, aby utrzymać więź z krzywdzącymi opiekunami, przejęli nadużywający sposób traktowania ich za własny. Dziś, aby poradzić sobie z silnymi nieświadomymi uczuciami, karzą siebie każdego dnia, pozbawiając się szansy na szczęście.
W terapii z powodu „zlania" ich ego z destrukcyjną nadrzędną instancją, tj. systemem obron, który nazywamy patologicznym superego, sposoby oddzielania tych struktur od siebie, stosowane w pacjentów wyżej zorganizowanych, nie zawsze przyniosą spodziewany efekt. Dlatego, aby dokonać rozdzielenia i pomóc naszym pacjentom świadomie doświadczyć uczuć i impulsów związanych z przeżyciami z przeszłości, potrzebujemy traktować ich w szczególny sposób i stosować wybrane narzędzia.
* Omówimy specyfikę identyfikacji z patologicznym superego na poziomie borderline.
* Będziemy ćwiczyć wykorzystywanie takich narzędzi jak odzwierciedlanie patologicznego superego, pokazywać, w jaki sposób „integrować psychikę", która rządzi się mechanizmami opartymi na rozszczepieniu, aby pacjent uzyskał możliwość bezpiecznego oglądania swojej destrukcyjnej części.
* Będziemy uczyć się wykorzystywać przeciwprzeniesienie w pracy z patologicznym superego pacjenta.

6. PRACA Z PACJENTAMI ZIDENTYFIKOWANYMI Z PATOLOGICZNYM SUPEREGO /PACJENCI Z WYSOKIM OPOREM/
Patologia superego czyli system obron, opartych na identyfikacjach z agresywnymi opiekunami, powstaje z potrzeby zachowania więzi. Nawet od bardzo nadużywającego rodzica dziecko spodziewa się otrzymać pomoc. Dlatego, aby utrzymać z nim więź, w procesie rozwoju przejmuje krzywdzący sposób, w jaki traktuje go rodzic i imituje go w swoim dorosłym życiu.
W terapii, identyfikacja z patologicznym superego musi zostać cofnięta, oddzielona od ego, aby pacjent miał szansę świadomie doświadczać uczuć i impulsów, związanych z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, i dzięki temu – by miał możliwość spojrzenia na siebie własnymi oczami, z miłością, troską i współczuciem.
* Omówimy różne sposoby odgrywania identyfikacji przez pacjentów z lewego krańca oraz środka spektrum nerwicy strukturalnej (poziom neurotyczny).
* Będziemy ćwiczyć odwracanie identyfikacji, zarówno przez pacjentów z obronami charakteru, oporem przeniesieniowym, jak i projekcją superego, tj. oddzielanie superego od ego pacjenta.
* Będziemy uczyć się wykorzystywać przeciwprzeniesienie (części superego terapeuty) w pracy z patologicznym superego pacjenta.

Metody:

Nasza praca oparta będzie o:

 • konkretne przypadki,
 • prezentacje filmów wideo z procesów terapeutycznych prowadzonych przez trenerki,
 • symulowane scenki (role plays), oraz
 • rzetelną wiedzę merytoryczną, prezentowaną na slajdach.

Prowadzące:
Anna Dawidziuk-Łęczycka, psychoterapeutka i nauczycielka ISTDP, certyfikowana przez EAP,
dr Martyna Goryniak, psychoterapeutka ISTDP, trener, certyfikowana przez PTP.

Po zakończeniu uczestnicy otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie w programie.

Informacje organizacyjne:

Miejsce: Warszawa, ul. Saska 95, lok. 1 (Saska Kępa)

Terminy:

19.10.2018 Przymierze terapeutyczne
30.11.2018 Psychodiagnoza
18.01.2019 Techniki w ISTDP
15.03.2019 Praca z pacjentami z "kruchym ego"
26.04.2019 Praca z pacjentami zidentyfikowanymi z patologicznym superego na poziomie borderline
7.06.2019 Praca z pacjentami zidentyfikowanymi z patologicznym superego /pacjenci z wysokim oporem/

Koszty:
2700 zł (całość szkolenia)
wpisowe – 300 zł (płatne do 7 dni od wysłania zgłoszenia, przelewem na konto: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001, z tytułem płatności: „Podstawy ISTDP – wpisowe, Imię, Nazwisko".

1.rata - 1200 zł (płatne do 1.10.2018, przelewem na konto: 29 1950 0001 2006 0014 3842 0001.
Uwaga! Inne konto dla 2. raty.
2.rata – 1200 zł (płatne do 28.02.2019, przelewem na konto: 65 1090 1753 0000 0001 3399 9282,
z tytułem płatności: „Podstawy ISTDP, Imię, Nazwisko"

Zniżki:
30 proc. zniżki, tj. 1890 zł:

 • Osoby, które wzięły udział co najmniej w 4 warsztatach cyklu: „Wprowadzenie do ISTDP".
 • Osoby zatrudnione w służbie zdrowia na pełen etat.

Zniżki nie sumują się.

Zapisy:
Zapisy przyjmujemy pod adresem e-mail: horyzonty@istdp-terapia.pl lub pod nr tel.: 790-200-724.
Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i odesłanie go na podany e-mail.

Formularz zgłoszeniowy i kontakt znajduje się tu.

Informację można znaleźć również na naszej stronie:
www.istdp-terapia.pl, w zakładce: Treningi oraz Aktualności

Zapraszamy serdecznie!

HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP
email: horyzonty@istdp-terapia.pl
tel. 790-200-724
www.istdp-terapia.pl

Trening terapeutyczny- Wielki błękit

Wielki błękit
Czy pamiętasz film Luca Bessona „Wielki Błękit" i jego bohatera Enzo, który z odwagą i całkowitą determinacją oraz ciekawością nieznanego zanurza się w błękitną otchłań oceanu? Odbywa on za każdym razem tę samą i za każdym razem nową podróż w głąb bezkresu. Za każdym razem też mierzy się z bezkresem w sobie - odkrywa własne pragnienia, własny lęk, prawdziwe uczucia, jedność z otaczającym go światem. Każdy z nas potrzebuje czasu, by móc przebywać w przestrzeni wewnętrznej wypełnionej myślami i uczuciami, które być może czasem w codziennym życiu tłumimy lub ignorujemy. Pomaga w tym oddalenie. Wszyscy potrzebujemy poznać i zrozumieć swój wewnętrzny świat, tak, by stał się dla nas busolą w relacjach z innymi ludźmi. Aby pozwalał nam rozumieć innych, być z nimi blisko - przyjaźnić się, kochać, ufać, przyjmować i obdarowywać, zbliżać się i oddalać. Wyjeżdżamy na trening po to, aby uczyć się odkrywać taką przestrzeń w sobie i mieć przywilej towarzyszenia innym wokół nas w jej odkrywaniu.

1. TRENING
Trening terapeutyczny jest zaawansowaną formą pracy, przeznaczoną dla pacjentów, którzy mają już doświadczenie w psychoterapii indywidualnej lub grupowej, i chcą pogłębić rozumienie własnych emocji oraz poszerzyć je poprzez pracę w grupie.
Jest to doświadczenie, które obejmuje zarówno indywidualną pracę na tle grupy, jak i pracę nad zrozumieniem tego co dzieje się w relacjach interpersonalnych. W czasie treningu będziemy korzystać z technik terapeutycznych, pochodzących z różnych szkół - z interwencji psychodynamicznych, w tym ISTDP, metod terapii humanistycznej i egzystencjalnej, a także pracy z ciałem.
Trening jest więc intensywnym doświadczeniem rozwojowym, wymagającym zarówno posiadania już pewnej świadomości własnych procesów wewnętrznych, jak również dobrej kondycji psychicznej. Z tego powodu jest on poprzedzony konsultacją z prowadzącą, która zastrzega sobie prawo do podjęcia decyzji, czy udział w grupie jest odpowiednią formą pracy dla danego uczestnika.

2. DZIĘKI TRENINGOWI:

 • zyskasz przestrzeń na przyglądanie się własnym potrzebom, uczuciom i motywacjom w grupie
 • nauczysz się komunikować o nich bez oceniania i krytycznych osądów
 • będziesz mógł przyglądać się temu w jaki sposób nawiązujesz i rozwijasz relacje z innymi ludźmi
 • zyskasz okazję do intensywnej pracy terapeutycznej i będziesz mógł uczestniczyć w pracy innych
 • zrobisz coś dobrego dla siebie- będziemy przez pięć dni gośćmi gospodarstwa ekologicznego, gdzie w starym stuletnim domu, w otoczeniu lasów i pól, pięknej przyrody Warmii będziemy pracować i odpoczywać.

 

3. PROWADZĄCA
dr Martyna Goryniak - jest psychoterapeutką certyfikowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Ukończyła Studium Psychoterapii i Terapii Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Prowadzi terapię indywidualną w podejściu psychodynamicznym, w tym ISTDP oraz psychoterapię grupową, a także warsztaty i treningi. Ukończyła trzyletnie międzynarodowe szkolenie z zakresu Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP) pod kierunkiem Jona Fredericksona i Josette ten Have-de Labije. Jest stałym współpracownikiem czasopisma „Charaktery". Przez wiele lat pracowała w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Obecnie wspólnie z Anną Dawidziuk-Łęczycką prowadzi HORYZONTY Pracownię Psychoterapii i Treningu ISTDP w Warszawie.

4. INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Termin: 8-13.10.2019r.
*rozpoczynamy kolacją o 18.00 we wtorek i kończymy obiadem o 13.00 w niedzielę.
Miejsce: Marysiowe Łąki, Kolonia Pupki 46, 11-042 Jonkowo. Strona: www.mariakwiat.pl/ tel. 602 665 630.

Koszt:
900 zł koszt treningu
790 zł koszt noclegów i wyżywienia
Razem: 1690zł

Płatność:
500 zł (zadatek) po zgłoszeniu i po odbycia konsultacji. Pozostała część kwoty czyli 1190 zł płatne do 15 września 2019r.
Numer konta: 65 10 90 17 53 0000 0001 33 99 92 82.

5. ZAPISY
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w treningu proszone są kontakt:
Martyna Goryniak tel. 512 549 000.

 

HORYZONTY
ul. Wandy 11A/lok.2
03-949 Warszawa
email: horyzonty@istdp-terapia.pl