Jeżeli nie będziesz kochał, twoje życie przemknie niezauważenie
Terrence Malick

Aktualności i artykuły

Kilka myśli o kryzysach (artykuł dr Martyny Goryniak)

Czym jest kryzys, jakie stawia przed nami wyzwania, czy pustka, która mu towarzyszy, jest destrukcyjna czy konstruktywna, jak zobaczyć w nim szansę na zmianę? - na te i inne pytania autorka stara się odpowiedzieć w swoim artykule.

więcej

Jak zachodzi zmiana w psychoterapii (artykuł dr Martyny Goryniak)

Zmiana jest wszechobecna w naszym życiu. Nieustannie zmieniamy się my sami i nasze otoczenie. Chcielibyśmy kontrolować i nadawać kierunek zmianom a tymczasem to one nadają kierunek naszemu życiu. Zmiana jest wszechobecna w naturze. Zmieniają się pory roku, nieuchronnie, choć nieznacznie przesuwają się kontynenty, nadchodzą przypływy i odpływy morza. Czy tego chcemy czy nie, zmiana jest immanentną częścią życia. Przychodzimy na świat, rośniemy, dojrzewamy, starzejemy się i umieramy. Najważniejsze zmiany- narodziny i śmierć zachodzą poza nami, niezależnie od naszej woli i decyzji. Zmiana stawia nas wobec problemów buntu, akceptacji, adaptacji. W pewnym sensie zmiana nas kształtuje i określa. To zmiany, zmaganie się z nimi i stosunek do nich czyni z nas tych, kim jesteśmy. Zmiana jest więc wyzwaniem i szansą.
Zmiana jest częstym pretekstem i motywacją do kontaktu z terapeutą. Zmiany, których nie chcemy, a one nadchodzą, czyli kryzysy, dekonstruują nasze dotychczasowe życie i zmuszają nas do otwarcia się na nowe. Zmiany, na które czekamy, a one nie nadchodzą, motywują nas do działania i poszukiwania nowych dróg. Dlatego przed terapeutami od zawsze stoi pytanie: jak wywołać pożądaną zmianę.

więcej

Psychoterapią w ból (wywiad z dr Allanem Abbassem)

Dr Allan Abbas, psychoterapeuta, superwizor i badacz nurtu ISTDP udzielił wywiadu dla tygodnika Polityka, w którym wyjaśnia, czym wyróżnia się praca terapeutyczna w tym podejściu, i dlaczego jest tak skuteczna, również w przypadku medycznie trudnych do wyjaśnienia dolegliwości fizycznych.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1530051,2,niewyjasnione-dolegliwosci-zdrowotne.read

więcej

HORYZONTY
ul. Wandy 11A/lok.2
03-949 Warszawa
email: horyzonty@istdp-terapia.pl