Pracownia HORYZONTY w sytuacji Covid-19

Od dnia 1 czerwca 2020 r. terapeuci w Pracowni HORYZONTY wracają do pracy w kontakcie bezpośrednim z pacjentami.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dot. środków ostrożności.

Ludzie się zmieniają, gdy są gotowi przyjąć odpowiedzialność za swoje życie,
swoje decyzje, swoje zachowanie. Postanawiają stać się inni.
Jeffrey Kottler

Życie wymaga od ciebie jedynie tej siły, jaką posiadasz.
Możliwy jest tylko jeden wyczyn: nie uciec.
Dag Hammarskjold

Jeżeli nie będziesz kochał, twoje życie przemknie niezauważenie
Terrence Malick

Mój rozwój zależy wyłącznie od tego, co wybieram,
a co odrzucam w życiu. Ziarna mojego przyszłego życia są we mnie.
Liv Ullman

Obym rozumiał innych ludzi, inne języki, inne cierpienia
Zbigniew Herbert

Nasze postępowanie może posłużyć za scenariusz życia pięknego
i przepełnionego sensem lub rozpaczliwego i naznaczonego cierpieniem

Jon Frederickson

Aktualności

Grupa terapeutyczna w nurcie ISTDP - rozpoczynamy nabór

HORYZONTY Pracownia Psychoterapii i Treningu ISTDP rozpoczyna nabór do zamkniętej grupy terapeutycznej prowadzonej w nurcie Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Psychodynamicznej (ISTDP).

więcej

Kilka myśli o kryzysach (artykuł dr Martyny Goryniak, współtwórczyni Horyzontów)

Czym jest kryzys, jakie stawia przed nami wyzwania, czy pustka, która mu towarzyszy, jest destrukcyjna czy konstruktywna, jak zobaczyć w nim szansę na zmianę? - na te i inne pytania autorka stara się odpowiedzieć w swoim artykule.

więcej

Droga do efektywnej zmiany - Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna" (warsztat z Keesem Cornelissenem - dla psychoterapeutów i osób pracujących w obszarze pomocy psychologicznej)

W sobotę, 15.10 Gdańsku Kees Cornelissen, psychoterapeuta i superwizor ISTDP, poprowadzi warsztat, podczas którego pokaże fragmenty wideo swojej pracy terapeutycznej.
Tematem warsztatu będzie diagnoza poziomu i kanałów lęku, droga do nieświadomości i wewnętrznego konfliktu, dostęp do uczuć.

Więcej: www.polskiinstytutistdp.pl

więcej

Jak zachodzi zmiana w psychoterapii (artykuł)

Martyna Goryniak


Zmiana jest wszechobecna w naszym życiu. Nieustannie zmieniamy się my sami i nasze otoczenie. Chcielibyśmy kontrolować i nadawać kierunek zmianom a tymczasem to one nadają kierunek naszemu życiu. Zmiana jest wszechobecna w naturze. Zmieniają się pory roku, nieuchronnie, choć nieznacznie przesuwają się kontynenty, nadchodzą przypływy i odpływy morza. Czy tego chcemy czy nie, zmiana jest immanentną częścią życia. Przychodzimy na świat, rośniemy, dojrzewamy, starzejemy się i umieramy. Najważniejsze zmiany- narodziny i śmierć zachodzą poza nami, niezależnie od naszej woli i decyzji. Zmiana stawia nas wobec problemów buntu, akceptacji, adaptacji. W pewnym sensie zmiana nas kształtuje i określa. To zmiany, zmaganie się z nimi i stosunek do nich czyni z nas tych, kim jesteśmy. Zmiana jest więc wyzwaniem i szansą.
Zmiana jest częstym pretekstem i motywacją do kontaktu z terapeutą. Zmiany, których nie chcemy, a one nadchodzą, czyli kryzysy, dekonstruują nasze dotychczasowe życie i zmuszają nas do otwarcia się na nowe. Zmiany, na które czekamy, a one nie nadchodzą, motywują nas do działania i poszukiwania nowych dróg. Dlatego przed terapeutami od zawsze stoi pytanie: jak wywołać pożądaną zmianę.

więcej

Psychoterapią w ból (wywiad z dr Allanem Abbassem)

Dr Allan Abbas, psychoterapeuta, superwizor i badacz nurtu ISTDP udzielił wywiadu dla tygodnika Polityka, w którym wyjaśnia, czym wyróżnia się praca terapeutyczna w tym podejściu, i dlaczego jest tak skuteczna, również w przypadku medycznie trudnych do wyjaśnienia dolegliwości fizycznych.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1530051,2,niewyjasnione-dolegliwosci-zdrowotne.read

więcej

HORYZONTY
ul. Wandy 11A/lok.2
03-949 Warszawa
email: horyzonty@istdp-terapia.pl